Spänning och magi på Näringslivsfesten

 I en spännande prisutdelning under Näringslivsfesten fick Lars Andersson, Carnila AB, ta emot priset som Årets företag.
Veronica Locander, Annelie Lindsten, Lars Andersson, Jörgen Forsgren fick ta emot priser på årets Näringslivsfest i Ludvika.
Näringslivsfesten växer för varje år och i år blev det rekord med 212 anmälda personer från företag och kommunen. Kvällens konferencier var som det bör Torleif "Toffe" Fallsdalen.
Maria Strömkvist inledningstalade om vikten av att näringsliv och kommunen samverkar för att allt ska fungera. Efter talet drog prisutdelningen i gång.Inte mindre än sex olika priser delades ut innan festen drog igång på allvar med underhållning av de två schlagerglada tjejerna från 2njoy. Det bjöds på god mat från Gammelgården Catering serverad av Restaurangskolans elever. Kvällen avslutades med dans till bandet Stefan och Jimmy.
 

Årets företag Lars Andersson Carnila AB


Vinnaren i kategorin Årets företagare blev Lars Andersson, Carnila AB. Han är en skicklig företagsledare som under de senaste tre åren mer än fördubblat sin omsättning och sin personalstyrka. Verksamheten bedrivs i en mycket fin och fräsch anläggning på Lyviksberget i Ludvika.
Lars Andersson fick priset i konkurrens av Ellinor Wästborn som driver familjeföretaget Vegoria Produktion AB och Kerstin Larsson, Grängesbergs Hyrkart.
 

Årets köpman Veronica Locander och Annelie Lindsten Nova Hem


Vinnare av priset Årets köpman blev Veronica Locander och Annelie Lindsten som driver Nova Hem i Gallerian Engelbrekt. Veronica och Annelie har på bara ett år byggt upp en oas för inredningsintresserade Ludvikabor. Nova Hem är en välfylld butik med brett sortiment. Utbudet i kombination med trevlig personal, genuin service och ständigt nytänkande gör att kunderna strömmar till från när och fjärran. Övriga nominerade var Marita Jansson på Maritas Gardin och present i Grängesberg och Rüdiger Foitzik.på Fottas.

Årets prestation Jörgen Forsberg Spendrups Bryggeri AB


Jörgen Forsberg som är produktionschef på Spendrups i Grängesberg fick ta emot priset Årets prestation. Jörgen är ansvarig för den kraftfulla investeringen i bryggeriet i Grängesberg som ska öka både kapacitet och effektivitet. Logistikcentrat blir som ett nytt landmärke, en stolthet för bygden och en stark förutsättning för Spendrups fortsatta expansion. Övriga nominerade var Anders Källgren som driver Globe bokhandel i Ludvika. och Lars Willner och Magnus Bergstedt Pepulis, som driver Gammelgårdens Catering & Konferens och Lokes Kök.

Årets Kommuntjänsteman  Mariana Hasselström


Mariana Hasselström inköpare för Ludvika kommun är starkt bidragande till att utveckla och informera kommunens företagare i konsten att vara konkurrenskraftig i sina anbud både lokalt och till andra kommuner och landsting.
 

Årets nya företag  Mathias Engh Mek AB


Mathias Engh, ägare av Mathias Engh Mek AB har under 2011 visat prov på en extraordinär företagaranda då han gått från tidigare anställd till att under 2011 haft uppemot 50 anställda. Verksamheten erbjuder tjänster för service, reparation och underhåll av maskiner inom främst verkstadsindustrin samt viss tillverkning i anslutning därtill och därmed förenlig verksamhet. Lönsamheten för 2011 var god.
 

Årets UF  Feel the Magic UF


UF-företaget Feel the Magic UF drivs av Andreas Nord, Malin Ericsson, Sofia Sollén och Adam Persson. Juryn bedömer företagens affärsplan, presentation, intervju och vilket intryck som ges vid besök i företagens monter. En viktig faktor vid bedömningen är framförande och originalitet.
Ett smakprov på originaliteten fick festdeltagarna när Andreas Nord genomborrade en låda med vassa pinnar, en låda där Malin Ericsson satt och med magins hjälp kunde hon kliva ur oskadd när de vassa pinnarna tagits bort.

Relaterad information

Kontakta oss
Telefon: 0240-860 00
Öppettider: 7:30-12:15, 13:00-16:30