Du är här:

Medaljörer i Ludvika kommun

Foto: Boo Ericsson


Kultur- och fritidsnämnden har tagit beslut, om att uppmärksamma nationella och internationella medaljörer, i december 2011.

När ett kollektiv eller enskild person hemmahörande i Ludvika kommun når framgång genom att vinna medalj i nationella eller internationella mästerskap i idrotter som är knutna till Riksidrottsförbundet, eller jämförbara framgångar inom kulturområdet, ska kultur- och fritidsnämnden uppmärksamma detta.
Dels genom en enkel uppvaktning i nära anslutning till prestationen, dels genom att ett särskilt diplom överlämnas, vid ett gemensamt tillfälle per år, till samtliga som under året blivit uppmärksammade.
Föreningarna uppmanas att ta kontakt med föreningskonsulenten eller kultursekreteraren om någon i föreningen har tagit medalj.


Uppvaktning av medaljörer 6 juni 2014

Joakim West
Brons HU 25

Beatrice Edberg, Elin Andersson och Maria Bengtsson
Brons junior SM lag luftgevär

Katja Loukonen
Brons veteran SM damer luftgevär

Erik Danielsson och Emil Hägglund
Silver junior SM lag luftgevär

Stefan Bengtsson
Silver veteran SM lag luftgevär

Emma Samuelsson & Stakke
Silver junior SM barmark löpning

Lars Åke Ohlsson &Thaison
Silver veteran SM barmark löpning

Madelene Nord & Ero
Silver i junior SM combined och silver junior EM lina

Magnus Lindkvist
Guld SM H35 

Mona Säfström Ohlsson
Guld veteran SM barmark löpning och brons veteran SM lina

Peter Berg
Guld SM U21 -75 kg både höger och vänster arm

Liza Tano Engh och Oscar Zäther
Guld ungdom SM bugg och silver ungdom SM Boogie Woogie

Lena Magnusson och Pontus Spelmans
Guld junior VM och EM boogie Woogie senior VM Lindy Hop
Silver junior EM Lindy Hop


Uppvaktning 2013

Uppvaktning av medaljörer 4 juni 2013

Pontus Spelmans och Lena Magnusson
Guld i bugg, boogie woogie och lindy hop

Simon Wallenstein och Matilda Haglund
Brons i lindy hop

Oscar Zäther, Lisa Engh Tano och Matilda Haglund
Brons i dubbelbugg


Thomas Fältsjö
Guld i Grand Master 100 kg hö
Silver i Grand Master 100 kg vä
Silver i Grand Master senior 100 kg hö


Pontus Spelmans och Lena Magnusson
Nordiska Mästare 2013

Karl- Olov Vikström
Guld i SM 2013 Pimpel lag


Robin Friberg och Stefan Gustavsson

SM i Sprintrally 2013 bronsmedalj
SM i otrimmad 4wd 2013 guldmedalj

Emma Nykänen
SM i kombination pulka/lina med hunden Abbe
Guld i juniorklassen
SM i linkörning med hunden Abbe
Guld i juniorklassen
Skandinaviska öppna mästerskapen i draghund
3 medaljer med hunden Abbe

Jennie Karlsson
SM i pulka lång med hunden Rapp
Bronsmedalj

Uppvaktning den 12 december 2012

David Gustavsson
Guld i RM Falling Target 2012 i luftgevär


Uppvaktning den 15 november 2012


Elin Andersson

Brons i Nationella SM på luftgevär 2012, lag

Terese Enberg

Brons i Nationella SM på luftgevär 2012. lag


Uppvaktning den 8 november 2012

Jonas Hellander
Per Hellander
Silver i SM Bilorientering 2012

Robin Friberg
Stefan Gustavsson
Brons i SM Rally 2012

Johan Halvarsson
Guld i RM 2012 Pro-Int
Silver i Nordeuropeiska zon mästerskap 2012

Perti Nykänen
Barmarks SM 2012, gren löpning med hund, lag


Uppvaktning med blommor den 9 oktober 2012

Thomas Fältsjö
Silver i VM 2012 armbrytning hö Master

Uppvaktning den 25 september 2012


Anton Olstam
Guld i lagtempo Ungdoms SM P13-14
Guld i Junior SMi Mountain Bike 2012
Silver i Junior SM öppen klass P11-14 Down Hill 2012

Linn Olstam
Silver i SM Sprint 2012

Pontus Spelmans
VM 2012 Junior i Liberec
Guld i Bugg
Guld i Jitterbugg
Guld i Mixing Blues
Världscuptävling i Ljubljiana 2012
Guld i Boogie Woogie
Guld i International Lindy Hop Championship 2012 (inofficiellt VM i Liny Hop)
Silver på VM i Fauske 2012 i Bugg
Brons på VM i Fauske 2012 i Boogie Woogie

Lena Magnusson
VM 2012 Junior i Liberec
Guld i Bugg
Guld i Jitterbugg
Guld i Mixing Blues
Världscuptävling i Ljubljiana 2012
Guld i Boogie Woogie
Guld i International Lindy Hop Championship 2012 (inofficiellt VM i Liny Hop)
Silver på VM i Fauske 2012 i Bugg
Brons på VM i Fauske 2012 i Boogie Woogie

Elin Karlsson
Guld i Junior SM 2012 i F2 med Svipur
Guld i Junior SM 2012 i T4 med Svipur

Anders Runnkvist
Guld i SM Nordisk Trap (lerduveskytte)

Jimmy Jansson Norén
Guld i SM Traditionellt Mete 2012 i Östersund

Börje Andersson
Silver i SM Traditionellt Mete 2012 i Östersund

Stefan Bengtsson
Silver i lag på Sportskytteveteranernas SM 2012

Uppvaktning med blommor och diplom 30 juni 2012


Pontus Spelmans
BRR-SM junior 2012
Guld i Bugg, Boggie Woogie, Lindy Hop och Dubbelbugg

Lena Magnusson
BRR-SM junior 2012
Guld i Bugg, Boggie Woogie, Lindy Hop och Dubbelbugg

Helmer Furunäs
Silver och brons i Veteran VM, H75 fristil 2011
Tre guld i Veteran SM, H75 fristi och klassisk stil 2012
Silver och brons i World Cup, H75 fristil 2012

Thomas Fältsjö
Guld i Master SM 100 kg höger arm
Silver i Master SM 100 kg vänster arm
Guld i Grand Master, höger och vänster arm

Robin Friberg
Guld i Rally SM 2011
Guld i Junior SM 2011

Jonas Hellander
Guld i SM i bilorientering 2011

Per Hellander
Guld i SM i bilorientering 2011

Lena Magnusson och Pontus Spelmans i uppvisningsdans på Ludvikafesten


Dela

Sidan senast uppdaterad: 2014-06-19

Kontakta oss

Telefon: 0240-860 00
Öppettider: 7:30-12:00, 13:00-16:15

Ludvika kommun, 771 82 Ludvika

Telefon: 0240-860 00
SSC3N2.sitevision-cloud.net · 26/03 00:34:58