På ludvika.se använder vi cookies för att förbättra din upplevelse av webbplatsen. Läs mer om hur du kan hantera cookies.

Du är här:

Fritidsgårdar

Det finns fem fritidsgårdar i Ludvika kommun som du som går i årskurs 6 och uppåt är varmt välkommen att besöka. Det finns även ett Ungdomens hus för dig som går i åk 9-19 år. Vårdnadsahavare är självklart välkomna att hälsa på i våra verksamheter.

LUDVIKA - Haffas
Haffas består av två verksamheter: en fritidsgård för årskurs 6-9 och ett ungdomshus för årskurs 9 upp till 19 år. Dessa har öppet olika dagar i veckan.
Denna mötesplats hittar du på Folkets Hus, våning 2 (Carlavägen 24).
Versamheten drivs av Ludvika kommun.

Öppettider

- Haffas Högstadiet (gäller åk 6-9)
Måndag / tisdag: 15:00-21:00
Fredag (jämna veckor): 17:00-23:00

- Haffas Gymnasiet (gäller åk 9 upp till 19 år)
Onsdag / torsdag: 15:00-21:00
Fredag (ojämna veckor): 17:00-23:00 

Kontakt:
Pontus Dahlin, fritidsledare, 0240-86398, pontus.dahlin@ludvika.se
Max Gamisch, fritidsledare, 0240-86172, irene.eriksson@ludvika.se
Zainab Alrubeyi, fritidsledare, 0240-76308 zainab.alrubeyi@ludvika.se
Unni Fredriksson, sektionschef, 0240-86044, unni.fredriksson@ludvika.se
Gilla Ludvika fritidsgård på facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

 

LUDVIKA - Lorensberga
Lorensberga fritidsgård hittar du källaren på Lorenbergaskolan (Skolvägen 1).
Fritidsgården drivs av Ludvika kommun.

Öppettider (gäller från åk 6)
Tisdag: klockan 15:00-21:00
Torsdag: klockan 15:00-21:00
Fredag (ojämna veckor): klockan 17:00-23:00

Kontakt:
Irene Eriksson, fritidsledare, 0240-86397, irene.eriksson@ludvika.se
Annelie Persson, fritidsledare, 0240-86693, annelie.persson@ludvika.se
Unni Fredriksson, sektionschef, 0240-86044, unni.fredriksson@ludvika.se
Gilla Lorensberga fritidsgård på facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


GRÄNGESBERG
Grängesbergs fritidsgård hittar du i Stallbackens fd skola (Gruvfogdevägen 6), västa Grängesberg.
Fritidsgården drivs av Ludvika kommun.

Öppettider (gäller från åk 6)
Måndag: klockan 15:00-21:00
Onsdag: klockan 15:00-21:00
Fredag (jämna veckor): klockan 17:00-23:00

Kontakt:
Jens Renberg, fritidsledare, 0240-86214, jens.renberg@ludvika.se
Lina Persson, fritidsledare, 0240-86655, lina.persson@ludvika.se
Unni Fredriksson, sektionschef, 0240-86044, unni.fredriksson@ludvika.se
Följ Grängesbergs fritidsgård på facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

 

NYHAMMAR
I Nyhammar hittar du fritidsgården Folkan i källaren på Folkets Hus (Folkets Husvägen 12). Fritidsgården drivs av Nyhammars Folkets Hus förening med bidrag från Ludvika kommun.

Öppettider:
Måndag: klockan 16:30-21:30
Tisdag: klockan 16:30-21:30
Fredagar (jämna veckor): klockan 18:00-24:00

Kontakt: Lotta Jansson, 072-234 01 86 
Gilla Folkan i Nyhammar på facebook! länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


FREDRIKSBERG
I Fredriksberg hittar du fritidsgården i Fredriksbergskolans lokaler (Ludvikavägen 37). Fritidsgården drivs av Gränge-Säfsnäs församling med bidrag från Ludvika kommun.

Öppettider:
Tisdag: klockan 17:00-21:30
Torsdag: klockan 17:00-21:30
Fredag (ojämna veckor): klockan 17:00-23:00

Kontakt: Monika Orädd, monica.oradd@svenskakyrkan.se

Gilla KuLan på facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


Dela

Sidan senast uppdaterad: 2018-02-19

Kontakta oss
Telefon: 0240-860 00
Öppettider: 7:30-12:00, 13:00-16:15

Ludvika kommun, 771 82 Ludvika

Telefon: 0240-860 00
SPC3N1.sitevision-cloud.net · 28/05 11:27:05