Du är här:

Fritidsgårdar

Det finns fem fritidsgårdar i Ludvika kommun som du som går i årskurs 6 och äldre är varmt välkommen att besöka.

LUDVIKA - Folkets Hus
Denna fritidsgård hittar du på Folkets Hus, våning 2 (Carlavägen 24).
Fritidsgården drivs av Ludvika kommun.

Öppettider (gäller från åk 6)
Måndag: klockan 15:00-21:00
Tisdag: klockan 15:00-21:00
Fredag (jämna veckor): klockan 17:00-23:00

Kontakt: Pontus Dahlin, fritidsledare, 0240-86398, pontus.dahlin@ludvika.se
Irene Eriksson, vik fritidsledare 0240-86397, irene.eriksson@ludvika.se
Unni Fredriksson, sektionschef, 0240-86044, unni.fredriksson@ludvika.se
Gilla Ludvika fritidsgård på facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

 

LUDVIKA - Lorensberga
Denna fritidsgård hittar du källaren på Lorenbergaskolan (Skolvägen 1).
Fritidsgården drivs av Ludvika kommun.

Öppettider (gäller från åk 6)
Onsdag: klockan 15:00-21:00
Torsdag: klockan 15:00-21:00
Fredag (ojämna veckor): klockan 17:00-23:00

Kontakt: Matilda Mattsson, fritidsledare, 0240-86693, matilda.mattsson@ludvika.se
Lina Karlsson, fritidsledare, 0240-86655, lina.karlsson@ludvika.se
Unni Fredriksson, sektionschef, 0240-86044, unni.fredriksson@ludvika.se


GRÄNGESBERG
I Grängesberg hittar du fritidsgården KuLan i Grängesbergs kyrka (Kyrkbacken 54). Fritidsgården drivs av Gränge-Säfsnäs församling.

Öppettider:
Måndag: klockan 16:30-21:30
Onsdag: klockan 16:30-21:30
Fredag (jämna veckor): klockan 17:00-23:00

Kontakt: Barbro Blomqvist, barbro.blomqvist@svenskakyrkan.se
Häng med KuLan på facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

 

NYHAMMAR
I Nyhammar hittar du fritidsgården Folkan i källaren på Folkets Hus (Folkets Husvägen 12). Fritidsgården drivs av Nyhammars Folkets Hus förening.

Öppettider:
Måndag: klockan 16:30-21:30
Tisdag: klockan 16:30-21:30
Fredagar (jämna veckor): klockan 18:00-24:00

Kontakt: Lotta Jansson, 072-234 01 86
Häng med Folkan i Nyhammar på facebook! länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


FREDRIKSBERG
I Fredriksberg hittar du fritidsgården i Fredriksbergskolans lokaler (Ludvikavägen 37). Fritidsgården drivs av Gränge-Säfsnäs församling.

Öppettider:
Tisdag: klockan 17:00-21:30
Torsdag: klockan 17:00-21:30
Fredag (ojämna veckor): klockan 17:00-23:00

Kontakt: Barbro Blomqvist, barbro.blomqvist@svenskakyrkan.se

Häng med KuLan på facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


Dela

Sidan senast uppdaterad: 2017-03-14

Kontakta oss
Telefon: 0240-860 00
Öppettider: 7:30-12:00, 13:00-16:15

Ludvika kommun, 771 82 Ludvika

Telefon: 0240-860 00
SSC3N1.sitevision-cloud.net · 29/03 13:11:19