Ludvika kommuns logotyp.

Nyhet

Emma Virenhag är veckans nyinflyttare

Statistiken visar att många flyttar till Ludvika kommun och vi tycker att det är kul att ge ett ansikte på några av dem.

Välkommen till Ludvika kommun Emma Virenhag, vad är det som fört dig hit?

– Det är lite av en slump. Jag pluggade i Stockholm och tog min examen i januari. Då var jag osäker på om jag skulle börja jobba i Stockholm eller inte. Jag tittade lite i Platsbanken (Arbetsförmedlingens sajt för lediga jobb) och blev nyfiken på Dalarna. Jag såg annonsen för Gonäs förskola och tänkte att jag söker den så får vi se. Sedan fick jag komma hit på besök och fick ett jättebra intryck. Jag gick på magkänslan och den sade ja!

Berätta lite om dig själv!

– Jag är nyutexaminerad förskollärare och jobbar här på Gonäs förskola. På fritiden tycker jag om att träna, brodera, läsa och vara i naturen.

Vilka är dina intryck av din nya hemkommun?

– Det är en liten kommun, det är jättefint här med naturen och jättetrevliga människor. Jag cyklar ofta hit till jobbet och det finns jättefina cykelvägar. Jag har många positiva intryck av både naturen och människorna.

Kontakta oss

Ludvika kommun
info@ludvika.se
0240-860 00

Publicerad: 31 mar 2025

Uppdaterad: 31 mar 2025