Ludvika kommuns logotyp.

Nyhet

Ylva Wård är veckans nyinflyttare

Statistiken visar att många flyttar till Ludvika kommun och vi tycker att det är kul att ge ett ansikte på några av dem.

Välkommen till Ludvika kommun Ylva Wård, vad är det som fört dig hit?

– Jobbet framför allt. Jag jobbar som hälsa-, miljö-, säkerhet-, kvalitets- och HR-direktör på Nordic Iron. Jag har jobbat i Norge de senaste sex åren inom gruvbranschen. Jag blev kontaktad av en rekryterare som berättade att Nordic Iron ska återöppna Ludvika gruvor, järnmalmsgruvor, ett väldigt spännande projekt i Sverige. Jag tyckte det lät jätteintressant och ville komma hem till Sverige.

Berätta lite om dig själv!

– Jag är född och uppvuxen strax utanför Umeå och har jobbat inom gruvindustrin sedan 20 år tillbaka, i Sverige, Kanada och Norge. Jag har ett genuint intresse för miljöfrågor och hållbarhet. Det är mycket inspirerande att få jobba inom en industri som historiskt inte har haft det bästa ryktet, men vi gör nu enorma framsteg för att förbättra det. Under de år som jag har jobbat har jag sett att mycket har hänt, särskilt inom miljöområdet. Vi har nya krav på oss, gällande biodiversitet, som gör att vi måste jobba aktivt med hur vi hanterar biologisk mångfald. Det är ju intressant här i Dalarna där det funnits gruvdrift i många hundra år. Man kan se områden där det funnits gruvdrift och nu skapats skyddsvärda biotoper, till exempel lövskogar. Att få vara en ansvarsfull verksamhetsutövare, det är så himla intressant!

Vilka är dina intryck av din nya hemkommun?

– Första intrycket är att det är otroligt vackert här! Det är väldigt svenskt på något sätt för mig. Mycket sjöar och röda stugor. Det brukar ta ett tag att kalla en plats för ”hemma”, men jag har nog redan efter en månad kommit hem. Det är ett högt betyg.

Kontakta oss

Ludvika kommun
info@ludvika.se
0240-860 00

Publicerad: 17 jun 2025

Uppdaterad: 17 jun 2025