Nyhet

Jan Forsberg, driftchef på Ludvika kommunfastigheter och David Helsing, säkerhetschef på Ludvika kommun.
Musik ny åtgärd i väntsalen
Det spelas musik i väntsalen i resecentrum. Om man sitter där länge kan den upplevas störande. Och det är precis det som är meningen.
Ludvika kommun, Ludvika kommunfastigheter och polisen har i flera etapper inlett åtgärder för att förbättra den otrygga miljön på resecentrum. Den senaste åtgärden handlar om musik som spelas på ganska hög volym i väntsalens högtalarsystem.
– Ambitionen är inte att resenärer ska bli arga när de kommer hit, utan att det ska vara lite irriterande att vistas här en längre period, säger Jan Forsberg, driftchef på Ludvika kommunfastigheter och David Helsing, säkerhetschef på Ludvika kommun.
Musiken som spelas är så gammal att den inte berörs av reglerna för musiklicens via Stim. Den består av en slinga som repeteras. Metoden har prövats i flera andra väntsalar runtom i landet.
Tryggare
Musiken är en av en rad åtgärder för att skapa ett tryggare resecentrum. Dessutom är antalet ronderingar av väktare fler, lokalerna är ommålade, socialtjänsten har besökt lokalen oftare under hösten, kommunen har anlitat narkotikasökhund och övervakningskameror har satts upp – och ska kompletteras med fler.
– Det här jobbar vi med hela tiden, säger David Helsing.
Kontakta oss
Ludvika kommun
info@ludvika.se
0240-860 00
Publicerad: 21 nov 2025
Uppdaterad: 21 nov 2025