Nyhet

Ansök om återbetalning av del av förskoleavgiften
Vårdnadshavare har möjlighet att ansöka om återbetalning av del av förskoleavgiften för perioden 1 januari 2020–31 maj 2025.
Bakgrund
På grund av att en avgiftsreducering inte har tillämpats fullt ut i det elevadministrativa systemet kan vissa vårdnadshavare ha betalat en för hög förskoleavgift under perioden 1 januari 2020–31 maj 2025.
Vem kan ansöka?
För att kunna ansöka behöver samtliga av följande villkor vara uppfyllda:
- Du var fakturamottagare och har betalat förskoleavgiften.
- Avgiften avser barn som haft förskoleplats i åldern 3–5 år.
- Barnet eller barnen är födda 2015–2021.
- Barnet var 3–5 år under perioden 1 januari 2020–31 maj 2025.
Du kan endast ansöka för barn som haft en faktisk och betald placering i förskola enligt ovanstående kriterier.
Uppgifter som ska lämnas i ansökan
I ansökan ska du ange:
- Samtliga barn i hushållet som haft förskoleplats eller fritidshem under perioden.
- Hushållets totala inkomst under perioden.
Bilagor som krävs
Följande underlag ska bifogas för alla vuxna i hushållet, till exempel sambo, make/maka eller annan partner:
- Skatteunderlag från Skatteverket som visar hushållets totala inkomster för åren 2020–2024.
- För perioden 1 januari 2025–31 maj 2025 ska lönespecifikationer samt underlag för eventuella andra skattepliktiga inkomster bifogas.
Viktigt att veta
Alla hushåll har redan fått ett avdrag. Nu finns möjlighet att ansöka om återbetalning av mellanskillnaden – den del av avgiftsreduceringen på 20 procent som i vissa fall inte har tillämpats fullt ut.
Du kan endast ansöka för barn som haft en faktisk och betald placering i förskola och som var 3–5 år under perioden 1 januari 2020–31 maj 2025.
I vissa fall kan det visa sig att hushållet har betalat för låg avgift för något barn. I sådana fall kan Ludvika kommun komma att jämka, det vill säga kvitta en eventuell skuld mot den del av avgiften som annars skulle ha återbetalats.
Ansökningsperiod
Ansökan kan skickas in under perioden 19 februari–19 april 2026.
För att kunna skicka in ansökan krävs BankID eller Freja eID.
Handläggning
Handläggningen av ansökningarna påbörjas efter sista ansökningsdag.
Ansök här
Kontakta oss
Ludvika kommun
info@ludvika.se
0240-860 00
Publicerad: 19 feb 2026
Uppdaterad: 19 feb 2026